Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij

Kompresjoterapia

Oferta » Zdrowe nogi » Kompresjoterapia

 • Rozmiary - tabela
  Rozmiary - tabela
Krew żylna u osób zdrowych przenosi się od stóp w kierunku do serca, tłoczona całym systemem pomp mięśniowych. ale kiedy zawodzą mechanizmy gwarantujące ten powrót, krew opada i zalega w żyłach. Większość krwi żylnej w nodze wędruje w górę szerokimi żyłami głębokimi, pozostałe około dziesięciu procent płynie cieńszymi żyłami powierzchniowymi. Łączą je ze sobą żyły przeszywające (przetoki żylne). Nacisk mięśni nóg na żyły działa jak tłok pompy. Napięte mięśnie, powiększając swoją objętość wypychają całą krew z danego odcinka żył w kierunku serca. Do tego każda żyła zaopatrzona jest w specjalne zawory – zastawki, umieszczone blisko siebie, jedne nad drugimi, jak szczeble drabiny. Są elastyczne i odchylając się od siebie sprawiają, że krew w żyłach płynie tylko w kierunku serca. Kiedy pod wpływem siły ciążenia chce opaść – zastawki szczelnie zamykają się, zapobiegając cofaniu się krwi w dół nóg.

Jeżeli zastawki nie działają prawidłowo, część krwi płynącej w kierunku serca zaczyna się cofać i zamiast płynąć z żył powierzchniowych do głębokich i do serca, pokonuje drogę odwrotną: z żył głębokich cofa się do powierzchniowych i w dół ku stopie. Jest to tak zwany refluks żylny, który sprawia, że krew zaczyna zalegać w żyłach powierzchniowych. Jej nacisk na ściany naczyń rośnie i delikatne ściany żył rozszerzają się, co powoduje powstawanie żylaków.

Znajomość mechanizmu tworzenia się nadciśnienia żylnego pozwala dopasowywać skuteczne środki kompensujące, przede wszystkim wyroby kompresyjne, czyli leczące uciskiem.

Kompresjoterapia, czyli ucisk stopniowany polega na nierównomiernym, zmniejszającym się od stopy do pachwiny uciskaniu nogi specjalnymi elastycznymi pończochami lub rajstopami uciskowymi. Podczas kompresjoterapii w niewydolności żylnej największy, leczniczy ucisk stosuje się wokół kostki i stopniowo zmniejsza w kierunku pachwiny.

Każdy wyrób kompresyjny leczący musi mieć precyzyjnie dobraną kompresję zależnie od zaawansowania niewydolności żylnej czy limfatycznej oraz innych, współtowarzyszących schorzeń. Poniżej przedstawiamy obowiązujące 4 klasy ucisku i wskazania do ich zastosowania.

 1. klasa ucisku (18-21 mmHg): uczucie zmęczenia, ciężkości nóg, gdy nie ma żylaków, niewielkie tendencje do obrzęków w kostkach, niewielkie żylaki bez obrzęków, początek ciąży, pierwotny lub wtórny obrzęk limfatyczny (0-I stopień według ISL) bez lub z minimalną deformacją, obrzęk w przebiegu artrecyzmu, dzieci z obrzękiem limfatycznym (od 1,5 do 6 roku życia), obrzęk towarzyszący wyrównanej niewydolności krążenia, obrzęk przy deficycie neurologicznym, obrzęk limfatyczny w przypadku złej tolerancji ucisku
 2. klasa ucisku (23-32 mmHg): uczucie zmęczenia, ociężałości nóg, żylaki średnie i duże, żylaki w ciąży, po zabiegach chirurgicznych usunięcia żył, wpomagająco po zabiegach skleroterapii, obrzęki pourazowe i pooperacyjne, średniego stopnia obrzęki, zapalenie żył powierzchniowych, zapobieganie owrzodzeniom żylnym, pierwotny lub wtórny obrzęk limfatyczny z niewielką deformacją (II-III stopień według ISL), obrzęk w przebiegu artrecyzmu u względnie sprawnych pacjentów, dzieci z obrzękiem limfatyczmym (między 6 a 12 rokiem życia), obrzęk tłuszczowy, obrzęki żylno-limfatyczne
 3. klasa ucisku (34-46 mmHg): dyże żylaki, tendencja do dużych obrzęków, przewlekła niewydolność żylna i jej następstwa, zespół pozakrzepowy, zakrzepowe zapalnie żył powierzchniowych, zapobieganie nawrotom owrzodzeń żylnych, obrzęk limfatyczny, ciężki obrzęk podudzi z rozrostem tkanki tłuszczowej, po operacjach na układzie żylnym, wsparcie zabiegów skleroterapii, aktywni pacjenci z II lub II stopniem obrzęku limfatycznego (wegług ISL), ryzyko nagłego powiększenia się obrzęku
 4. klasa ucisku (powyżej 49 mmHg): ciężki zespół pozakrzepowy, tendencja do masywnych obrzęków (z wykluczeniem etiologii tętniczej), masywny obrzęk limfatyczny (słoniowacizna)
Wskazania do stosowania:

 • Przeciwdziałają zastojowi krwi żylnej – zapobiegają powstawaniu żylaków
 • Zwiększają przepływ krwi – likwidują obrzęki
 • Przeciwdziałają niewydolności mięśnia brzuchatego łydki
 • Przywracają prawidłową funkcję zastawek
 • Polecane dla osób wykonujących pracę stojącą, dla kobiet w ciąży i z nadwagą

Przeciwwskazania:

 • Stany zapalne skóry połączone z wydzielaniem płynów
 • Owrzodzenia nóg

Cechy techniczne:

Podkolanówki/pończochy/rajstopy wywierają maksymalny ucisk w kostce. Ucisk maleje wg następującej skali:
 • kostka 100%
 • łydka 80%
 • udo 60%
 • góra uda 50%
Pięta powinna być dobrze naciągnięta, aby uniemożliwić formowanie się obrzęków wtórnych w kostce.

Warunki gwarancji: Towar wymieniany jest na nowy w przypadku stwierdzenia wady fabrycznej zauważonej przy pierwszym założeniu lub po wyjęciu artykułu z opakowania. Nie odpowiada za uszkodzenia mechaniczne wynikłe z winy klienta podczas niewłaściwego użytkowania. Wybieranie odpowiedniego rozmiaru:

Aby podkolanówki/pończochy/rajstopy wywierały właściwe działanie lecznicze bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Rozmiar należy dobrać według poniższej tabeli. W tym celu wskazane jest sprawdzenie wymiarów po spoczynku. Oferujemy rozmiary od 1 do 6:

Producent i dystrybutor nie ponosi odpowiedzialności w przypadku nie zastosowania się do przeciwwskazań. Wybór klasy ucisku jest ściśle uzależniony od charaktery choroby naczyń limfatycznych dlatego przed zakupem należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zastosowanie nieodpowiedniego rozmiaru i klasy ucisku nie gwarantuje oczekiwanego działania terapeutycznego. Nie zaleca się zakładania wyrobów uciskowych na noc.
Sortuj wg:||
Zobacz wszystkie | Strony:
Zobacz wszystkie | Strony:
 
 • Dodaj link do:
 • www.facebook.com